Nużeniec (łac. Demodex) to nic innego jak roztocza, które pasożytują na ludzkiej skórze.
Sam Nużeniec może wydawać się niewielki, ponieważ jego długość sięga zwykle ok. 0,3 mm, jednak biorąc pod uwagę, że najchętniej osadza się w okolicach brzegów powiek a jego obecność może powodować zmiany nawet w obrębie gruczołów łojowych, staje się poważnym zagrożeniem dla ludzkiego narządu wzroku.
Częstotliwość występowania Nużeńca u ludzi wzrasta wraz z wiekiem.
Nużeniec nie jest pasożytem nowo odkrytym, jednak wciąż nie został on w pełni poznany przez świat medyczny. Charakterystyczne objawy zarażenia Nużeńcem są niejednorodne, te najczęściej wskazywane to:
zespół suchego oka
uczucie obecności ciała obcego w oku
kłucie
pieczenie
podrażnienie
łatwo wypadające rzęsy
Diagnostyka Nużeńca na chwilę obecną sprowadza się do badania wizualnego przeprowadzanego przez lekarza okulistę oraz pobrania kilku rzęs z obu oczu pacjenta a następnie przebadania ich za pomocą obrazu mikroskopowego. Właśnie w odpowiedzi na potrzeby skuteczniejszej i mniej inwazyjnej diagnostyki Nużeńca powstała firma Demox.
Dokładność Demox Scan to 97-98% a czas trwania badania to 3-5 minut.
Tworzone przez nas testy diagnostyczne na wykrywanie Nużeńca to szybka diagnoza choroby oczu. Nasze rozwiązania, to przede wszystkim:
wysoka skuteczność diagnostyczna
powszechna dostępność
i przede wszystkim łatwość stosowania
W chwili obecnej nie ma na rynku produktu bezpośrednio konkurencyjnego do testu Demox. Jego wprowadzenie na rynek, będzie przełomowym momentem w zakresie skutecznego leczenia schorzeń oka, wywołanych właśnie obecnością Nużeńca.
Nie wymaga wyrywania rzęs, nie grozi uszkodzeniem brzegów powiek lub gałki. Ma to zdecydowanie znaczenie estetyczne dla bardzo dużej grupy potencjalnych pacjentów – kobiet. Główną zmianą kliniczną jaką wywołuje Nużeniec na brzegach powiek jest dysfunkcja gruczołów Meiboma. Zdecydowanie częściej chorują na nią kobiety. Obecność sztucznych rzęs eliminuje tą grupę z możliwości badania.
Badaniu zostanie poddany cały brzeg powieki ze wszystkimi rzęsami. Poprawa wiarygodności badania diagnostycznego spowoduje otwarcie wielu nowych możliwości badawczych z obszaru chorób powierzchni oka.
Skróci czas badania do niezbędnego minimum. Zachęci to lekarzy do częstszego wykonywania tego badania diagnostycznego albowiem tego czego najbardziej brakuje lekarzom to czas. Powszechnie znany brak specjalistów ograniczenie dostępności do ich usług powoduje, że jakiekolwiek procedury wydłużające czas ich pracy są niepożądane.
Technicznie prosty do wykonania i łatwy do interpretacji wynik. Najtrudniejszym merytorycznie oraz wymagający doświadczenia jest proces oceny preparatu pod mikroskopem. Nie są prowadzone kursy dla lekarzy w tym zakresie ani w trakcie zajęć z okulistyki na studiach ,ani w trakcie specjalizacji trwającej pięć lat, ani w trybie doskonalenia zawodowego po specjalizacji dotyczące diagnostyki mikroskopowej nużeńca. Łatwy do interpretacji test zmieni to całkowicie.
Oraz daje możliwość rozszerzenia oferty dla pacjentów o nowe obszary medyczne spowoduje chętniejsze jej stosowanie przez okulistów i ostatecznie zwiększenie zysków dla lekarzy.
Należymy do –
Lubelska Medycyna Klaster Usług Medycznych i Prozdrowotnych